Contest

Contest Results: 2013 Walker Percy Prize in Short Fiction

Congratulations to Cassie Condrey, whose story “Because You’re Mine” was selected by final judge Christine Wiltz. Cassie’s story will appear in Issue 40.1. Congratulations to all the finalists, and thank you to everyone who entered the contest.

Runners-up:

“Plywood Jesus,” Scott Thomason
“A Small, Bright Room,” Sharon Solwitz

Finalists:

“Something Grand,” Marilyn Abildskov
“Ligne de Fuite,” Joshua Armstrong
“Because You’re Mine,” Cassie Condrey
“Whoroscope,” Scott Gloden
“Deeply, There, Thank You, Finally,” Chelsea Hogue
“The Last Good Act of Folquet the Man,” Dan Mancilla
“What a Lifetime Is,” Linda McCoullough Moore
“Pets,” Mark Wisniewski

 

Contest Results: 2012 Walker Percy Prize in Short Fiction

Congratulations to LaTanya McQueen, whose story “Believers” was selected by final judge John Biguenet. LaTanya’s story will appear in Issue 39.1. Congratulations to all the finalists, and thank you to everyone who entered the contest.

Runners-up:

“Prayers for an American Wife,” Victoria Kelly
“The Zoo,” Aaron Levy

Finalists:

“Enough for a Stranger,” Michael Tasker
“Instruments,” Zana Previti
“Redemption,” Arthur Powers
“Camus Visits Nijinsky’s Grave,” Jay Neugeboren
“The Zoo,” Aaron Levy
“Late Quirks of Baffled Pride,” Ned Condini
“Believers,” LaTanya McQueen
“People Like Us,” Crispin Oduobuk
“Prayers for an American Wife,” Victoria Kelly
“The Discipline Committee,” Monna Fauteux

 

 Contest Results: 2011 Walker Percy Prize in Short Fiction

Congratulations to Kevin Breen, whose story “Christian Savages” was selected by final judge Joseph Boyden (author of the novels Three Day Road and Through Black Spruce, and the story collection Born With a Tooth). Kevin’s story appears in Issue 38.1. Congratulations to all the finalists, and thank you to all for your patience.

Runners-up:

“The Vacuum,” Andrew Gottlieb
“Boston Corners,” Marlene Schade

Finalists:

“Christian Savages,” Kevin Breen
“The Vacuum,” Andrew Gottlieb
“Comparative Literature,” Craig Greenman
“A Thief at Either Side,” Matthew Pitt
“Boston Corners,” Marlene Schade

Semifinalists (in no particular order):

“Virgin Art,” Rachel Borup
“A Leaf Drifts Down,” Cathy Carr
“Polonaise,” Herman Diaz
“Losing the Title,” David Elliott
“Finish with the Rose,” Perry Glasser
“A Mixed Up and Splendid Rescue,” Scott Gloden
“Like an Earthquake,” James Hitt
“Lonely Offices,” Andrew Jameson
“Walnuts,” Jesse Lewis
“Noblesse Oblige,” Johanna Lipford
“Need is Need,” Elmo Lum
“Break,” Marylee MacDonald
“Little Cities,” Ann Stewart McBee
“A Little Hell,” Annemarie Neary
“Salt,” Delaney Nolan
“A Dishonest Woman,” Crispin Oduobuk
“Carmelita 1952,” Carol Pulitzer
“Graffiti,” Alexandra Sadinoff
“Lisbeth from Oklahoma,” Shelley Scaletta
“The Creature Dreaming,” Vic Sizemore

 

Contest Results: 2010 Walker Percy Prize in Short Fiction

Thank you to all who entered, and to Nancy Lemann, the final judge. The winning story was “Prisoners of the Multiverse” by Jacob Appel, and was published in Issue 37.1.

Runner-up:

“War Story,” Austin Wilson (also published in Issue 37.1)

Honorable mentions:

“The Junior Embalmer,” Jane Stark
“Goat Pharmacy,” Robert Glick
“What We Do,” Cassie Condrey

Finalists (in no particular order):

“A Purposeful Violence,” Nicole Louise Reid
“Fractures,” Lane Stewart
“In the Walls,” Miha Mazzini
“Original Inhabitants,” Elise Atchinson
“Ruins,” Laura McHugh

Semifinalists (in no particular order):

“The Shootist,” Vickie Weaver
“Fool that I Am,” Thomas Linville
“The Box,” Samantha Villenave
“The Puzzle Man,” Meghan Plummer
“Fishbone Confessions,” Lucille Bellucci
“Shrieking Gesticulating Women,” Martin Cloutier
“Dancer at the Jump,” James O’Brien
“When Santa Claus Comes Knocking…” Levi Henricksen
“Sukinshippu,” Jim Bainbridge
“The Victim’s Father,” Robert Goodwin
“One of the Funner Parties I’ve Been To,” Katya Apekina
“The Story of the Eclipse,” Mark McBride
“Reading Ann Carson at the Beach,” Ruth Joffre
“Do the October Dangle,” Matthew Pitt
“The Puzzle Man,” Meghan Plummer
“The Visit,” Michael Tasker
“The Woodcutter,” Rachel Yoder
“Bigger than a Grain of Rice,” Arin Black
“Mickey and Me,” Jeff McConaghy
“Gunn,” Nora Khan
“Mistletoe Man,” Ann Ritter
“Reliable Source,” Benjamin Morris
“The Substitute,” Jonathan Potter
“The Water Behind,” Ross McMeekin
“Tramp,” Karen Tucker